فن کوئل در اصفهان, فن کویل در اصفهان, فن کویل دراصفهان

فن کویل چیست و چه کاربردی دارد ؟

خانه تاسیسات اصفهان | نمایندگی فروش فن کویل در اصفهان

فن‌کویل چیست ؟

 

اجزای تشکیل دهنده

یک فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده‌است:

 1. فن
 2. کویلهای گرمایش و سرمایش که معمولاً از لوله‌های مسی با پره‌های آلومینیومی ساخته می‌شوند.
 3. فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو
 4. شیر فلکه
 5. شیرهواگیری

در فن کویل‌ها درجه حرارت توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روش‌های متداول کنترل می‌شود.

 

انواع فن کویل

فن‌کویل‌ها را می‌توان به لحاظ محل نصب، روکار یا توکار بودن، و از لحاظ سرمایش و گرمایش و شکل ساختاری آن تقسیم‌بندی کرد. فن کویل‌های با ظرفیت بیش از 1200 CFM به نام داکت فن کوئل شناخته می‌شوند.

 

فن کویل‌های زمینی

از انواع مختلف فن کویل مدل زمینی آن می‌باشد. این سری از مدل‌های ارائه شده دارای موقعیت نصب زمینی روکار هستند. بیشتر در سالن‌ها و راهروها به دلیل حجم کم و کارایی مطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. دریچهٔ خروجی فن کویل زمینی به صورت مورب زن، روبه زن و بالازن طراحی و از این طریق دمای ایجاد شده به فضای اطراف منتقل می‌کند. به دلیل قرارگیری در فضای داخلی و تأثیر در دکوراسیون محیط، جنس و ظاهر آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و افرادی که این مدل فن کویل را به منظور سیستم حرارتی و برودتی ساختمان خود در نظر دارند، ترجیح می‌دهند که فن کویلی با ظاهری شیک و لوکس خریداری نمایند.

نمایندگی فروش فن کویل زمینی در اصفهان

فن کویل همانطور که از نامش پیداست شامل فن و مبدل حرارتی (کویل) است که با فیلتر و یک مدار کنترلی ساده ترکیب می شود. در واقع این دستگاه عضوی از یک سیستم HVAC به شمار رفته که امروزه جهت سرمایش و گرمایش محیط های مختلف مانند محیط های مسکونی، اداری، مراکز تجاری، بیمارستان ها، هتل ها و سایر محیط مورد استفاده قرار می گیرد.
در فن کویل، یک لوله برای ورود آب و یک لوله برای خروج آن در نظر گرفته می شود و حالت گرمایشی و سرمایشی فن کویل، با توجه به دستگاهی که به فن کویل متصل می شود تعیین می شود.

به عنوان مثال اگر فن کویل به چیلر متصل باشد، آب جریان یافته در آن سرد است و برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد و اگر فن کویل به دیگ آب گرم متصل باشد، آب جریان یافته در آن گرم است و برای گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.
فن کویل ها از نظر ساختار و کاربری به انواع مختلفی از جمله فن کویل کانالی، فن کویل سقفی و فن کویل زمینی تقسیم بندی می شوند.
به دلیل اینکه فن کویل های زمینی در معرض دید یا روکار نصب می گردند، باید از طراحی و ظاهر مناسبی برخوردار باشند به همین دلیل به عنوان فن کویل های دکوراتیو نیز معرفی می شوند.

 

مشخصات فنی

1. شرایط خنک کننده درجه بندی شده: ورودی هوا در 80⁰F DB/67⁰F WB، ورودی/خروجی آب سرد در 45⁰ F/55⁰F.
2. شرایط گرمایش نامی: ورودی هوا در 60⁰ DB، ورودی/خروجی آب گرم در 180⁰F /160⁰F.
3. فشار تست کویل: 135PSI
4. در مدل های سقف مخفی وزن 15 تا 30 درصد کمتر است.
5. ظرفیت خنک کننده، ظرفیت گرمایش و نرخ جریان هوا در شرایط فن با سرعت بالا اندازه گیری شده است. برای
سرعت متوسط و کم، این مقادیر را به ترتیب در 0.9 و 0.8 ضرب کنید

 

فن کویل دکوراتیو زمینی 200 CFM تهویه آریا | GROUND FAN COIL

 

کاتالوگ فن کویل زمینی آذر نسیم خانه تاسیسات اصفهان

 

فن کویل‌های سقفی

یکی از مدل‌های پرکاربرد که در اکثر ساختمان‌های اداری یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد نوع سقفی آن می‌باشد. فن کویل‌های سقفی در دو مدل کابین دار و بدون کابین طراحی و ساخته می‌شوند. و محل نصب و قرارگیری آنها درون سقف به صورت توکار یا روکار می‌باشد. به دلیل قرارگیری درون سقف جنس بدنه از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ بنابراین شرکت‌های سازندهٔ معتبر از ورق گالوانیزه محکم ضدزنگ برای ساخت بدنه و افزایش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی مورد استفاده قرار می‌دهند. دریچهٔ خروجی آنها نیز در زیر دستگاه یا روبه روی آن قرار دارد.

خانه تاسیسات اصفهان | نمایندگی فروش فن کویل در اصفهان

فن کویل سقفی

فن کویل سقفی شامل فن و مبدل حرارتی (کویل) است که با فیلتر و یک مدار کنترلی ساده ترکیب می شود. در واقع این دستگاه عضوی از یک سیستم HVAC به شماررفته که امروزه جهت سرمایش و گرمایش محیط های مختلف مانند محیط های مسکونی، اداری، مراکز تجاری، بیمارستان ها، هتل ها و سایر محیط مورد استفاده قرار می گیرد.
در فن کویل، یک لوله برای ورود آب و یک لوله برای خروج آن در نظر گرفته می شود و حالت گرمایشی و سرمایشی فن کویل، با توجه به دستگاهی که به فن کویل متصل می شود تعیین می شود.

به عنوان مثال اگر فن کویل به چیلر متصل باشد، آب جریان یافته در آن سرد است و برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد و اگر فن کویل به دیگ آب گرم متصل باشد، آب جریان یافته در آن گرم است و برای گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مشخصات فنی

1. شرایط خنک کننده درجه بندی شده: ورودی هوا در 80⁰F DB/67⁰F WB، ورودی/خروجی آب سرد در 45⁰ F/55⁰F.
2. شرایط گرمایش نامی: ورودی هوا در 60⁰ DB، ورودی/خروجی آب گرم در 180⁰F /160⁰F.
3. فشار تست کویل: 135PSI
4. در مدل های سقف مخفی وزن 15 تا 30 درصد کمتر است.
5. ظرفیت خنک کننده، ظرفیت گرمایش و نرخ جریان هوا در شرایط فن با سرعت بالا اندازه گیری شده است. برای
سرعت متوسط و کم، این مقادیر را به ترتیب در 0.9 و 0.8 ضرب کنید.

 

مزیت های فن کویل سقفی:

 • با توجه به راحتی نصب در سقف، باعث عدم اشغال فضای محیط می شود و فقط دریچه خروجی هوای آن مشخص است.
 • سادگی نصب و انتخاب محل دریچه هوادهی برای مصرف کنندگان است.

 

مشخصات فن کویل سقفی آذر نسیم
 • کویل های سه ردیفه با سردنده ثابت جهت پیشگیری از پیچش و شکستگی سردنده در هنگام نصب.
 • دارای گواهی تست دسی بل صدا از موسسه رازی امیر کبیر و دانشگاه صنعتی شریف (کم صداترین فن کویل موجود دربازار).
 • فن های این دستگاه از نوع ABS با ساختار منحصر به فرد (خودبالانس) ساخت شرکت تک فن نسیم، معتبرترین تولید کننده فن فن کویلی آسیا
 • فن کویل های سقفی بدون کابین با قابلیت نصب در سقف های کاذب طراحی و تولید می گردد.
 • امکان تعمیر و تعویض الکتروموتور و فن دستگاه بدون نیاز به پایین آوردن فن کویل از ویژگی های منحصر بفرد این محصول می باشد.

 

فن کویل سقفی آذر نسیم در چند مدل مختلف تولید میشود که دو مدل آن در خانه تاسیسات اصفهان قابل ارایه است.

 

فن کویل سقفی بدون کابین 200 CFM تهویه آریا | CEILING FAN COIL

فن کویل سقفی بدون کابین 300 CFM تهویه آریا | CEILING FAN COIL

فن کویل سقفی بدون کابین 600 CFM تهویه آریا | CEILING FAN COIL

فن کویل سقفی بدون کابین 800 CFM تهویه آریا | CEILING FAN COIL

 

 

کاتالوگ فن کویل های سقفی خانه تاسیسات اصفهان

 

شما میتوانید جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان خانه تاسیسات اصفهان تماس حاصل نمایید.

03132662920 * 03132752175 * 09133209985

 

 

فن کویل‌های دیواری

یکی دیگر از انواع فن کویل مدل دیواری آن می‌باشد. می‌توان گفت این سری از سیستم‌های تهویه مطبوع شکل ظاهری مانند اسپلیت‌های دیواری دارند، و محل قرارگیری آنها روی دیوار در فضای داخلی اتاق می‌باشد. ظاهر شیک و دکوراتیو این مدل فن کویل مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و به پرکاربردترین آنها تبدیل شده‌است. در ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی بدون محدودیت به راحتی می‌توان از این سری سیستم‌های تهویه مطبوع به منظور ایجاد هوایی مطبوع بهره‌مند شد، و از ظاهر زیبای آن در دکوراسیون بهره‌مند شد. از برندهای مطرح موجود در بازار می‌توان به فن کویل یوراما اشاره نمود، که علاوه بر ظاهری زیبا دارای عملکردی مطلوب و سطح کیفیت بسیار بالایی می‌باشند.

مزایای فن کویل دیواری
 • به علت نصب روی دیوار جای کمی اشغال می کند.
 • دارای پرتاب باد تا 15 متر
 • قابلیت تحمل حداکثر فشار کاری ۱۶ بار
 • با نصب بر روی دیوار گردش هوا بهتر انجام می شود.
 • سرمایش و گرمایش سریع
 • فن گریز از مرکز با تکنولوژی انحصاری
 • فین های آلومینیومی
 • دارای دریچه جهت خروج آب کندانس شده
 • با داشتن فیلتر قابل شست و شو می توان تا حدودی باعث تصفیه هوا شد.
 • قابلیت اتصال به ترموستات دیواری و هم ریموت کنترل

 

 

مقایسه فن کوئل دیواری و اسپلیت دیواری

فن کوئل دیواری از نظر ظاهر شبیه به پنل داخلی اسپلیت دیواری می باشد و تفاوت آنها در نوع سیال و سایز لوله های حامل آن است. سیال داخل اسپلیت از جنس گاز مبرد و سایز لوله های آن متناسب با گاز می باشد ولی در فن کوئل دیواری از آب (که توسط چیلر خنک و توسط بویلر داغ می شود) و لوله هایی با سایز بزرگتر استفاده می شود.

آب سرد یا داغ از طریق پمپ به کوئل داخلی فن کوئل منتقل شده و توسط فن این حرارت به محیط منتقل می شود. دمای مورد نیاز محیط توسط ترموستات یا ریموت کنترل تنظیم می شود تا علاوه بر دمای مطلوب از اتلاف انرژی نیز جلوگیری شود.

 

فن کویل کاستی

فن کویل کاستی در مدل‌های یکطرفه، دو طرفه و چهار طرفه با راندمان و بازدهی بسیار مطلوب تولید و در بازار موجود می‌باشند. این مدل فن کویل نیز درون سقف جایگذاری می‌شود تفاوت آن با مدل داکتی یا همان سقفی در این است که برای نصب مدل کاستی الزاماً سقف باید از نوع کاذب باشد و در سقف‌های دیگر امکان نصب و قرارگیری این مدل فن کویل وجود ندارد. به دلیل دسترسی همچنین استفاده بهینه از هوای تأمین شده به‌طور عمده دریچه‌های خروجی را با قابلیت تنظیم دستی یا اتوماتیک طراحی و اجرا می‌کنند.

 

تقسیم‌بندی از لحاظ نوع سرمایش گرمایش

فن کویل‌ها از لحاظ نوع سرمایش و گرمایش در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل‌های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کویل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند هم‌زمان آب سرد و گرم را وارد کویل‌های خود کنند. با این نوع فن کویل‌ها می‌توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله‌کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

نحوه کار

فن کویلها معمولاً به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تأمین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و به وسیلهٔ کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد. در این حالت میزان بار سرمایی وگرمایی توسط ترموستات بکار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می‌گردد. در حالت دوم علاوه بر تأمین حرارت و برودت مورد نیاز، وظیفه تأمین هوای تازه را نیز بعهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در محل پخش می‌کند. از محاسن این روش می‌توان به کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فیلتراسیون هوای تازه از معایب این روش می‌باشد.

 

کاربرد فن کویل‌ها

بهترین کاربرد سیستم فن کویل مربوط به مواردی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا به‌طور جداگانه کنترل شود. همچنین با استفاده از سیستم فن کویل از انتقال آلودگی بین اتاق‌ها جلوگیری خواهد شد. کاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از: هتلها و متلها و ساختمان‌های آپارتمانی و ساختمان‌های اداری. اگر چه در تعدادی از ساختمان‌های بیمارستانها نیز از سیستم فن کویل استفاده می‌شود ولی این موضوع چندان مناسب نبست زیرا بازده فیلتر هوای فن کویلها کم است و نگهداری و تمیز کردن آن‌ها نیز مشکل خواهد بود.

 

مزایای فن کویل

فن کویل‌ها برخلاف سیستم هوارسان، نیاز به کانال کشی ندارند به همین دلیل فضای کمتری را از محیط اشغال می‌کنند. کنترل این سیستم بسیار ساده‌تر از دیگر تجهیزات سرمایش و گرمایش است و هزینه کمتری را دربردارد.

فن کویل این امکان را فراهم می‌کنند که برای هر بخش و اتاق دمای دلخواه را انتخاب کنیم. ذات مستقل بودن این سیستم‌ها نیز باعث می‌شود تا حین استفاده از آن‌ها، آلودگی اتاق‌ها به یکدیگر انتقال نیابد. از آنجا که می‌توان دمای نقاط مختلف را به دلخواه تغییر داد یا برخی نقاط را خاموش کرد، می‌توان به صورت هدفمند از سرمایش و گرمایش آن‌ها بهره گرفت و از این طریق مصرف انرژی نیز کمتر می‌شود.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *