دسته‌بندی نشده

اطلاعات عمومی تاسیسات

در این قسمت اطلاعات کلی درباره ی تاسیسات ساختمان اعم از رادیاتور،پکیج،کولرٖآبی و گازی و… به علت بالا رفتن اطلاعات عمومی شما بازدید کنندگان محترم قرار داده ایم.

انواع رادیاتور گرمایی

۱- رادیاتور پنلی:

رادیاتور های پنلی به دلیل استفاده از ورق های فولادی در گروه رادیاتور های فولادی قرار می گیرند. رادیاتور های پنلی مانند رادیاتور های آلومینیومی روی دیوار نصب می شوند که آب در سطح جلو و عقب جریان دارد و وجود فاصله بین دو سطح جلو وعقب با یک یا دو ردیف کنوکتور باعت جریان هوا از پایین به بالا در بین دو سطح شده و راندمان گرمایی آن افزایش می یابد. این رادیاتور ها در مدل های گوناگون تولید می شوند. هر مدل بر اساس ارتفاع و طول رادیاتور معین می شود. ارتفاع رادیاتور یکی از اعداد ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰ و ۴۰۰ میلی متر است و طول آنها هم یکی از مقادیر ۸۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، ۱۶۰۰، ۲۰۰۰، ۲۲۰۰، ۲۴۰۰ و ۲۶۰۰ میلی متر است. هر یک از مدل های رادیاتور ممکن است تک پنل، یک کنوکتور دو پنل، دو کنوکتور باشد.

۲- رادیاتور پره ای:

این رادیاتور از چند پره تشکیل شده که این پره ها بسته به نوع رادیاتور به سه روش اتصال پرسی جوشی، اتصال توسط مغزی چگ کرد و راست گرد و بوش جا زدنی به یکدیگر متصل شده اند. در نوع رادیاتور پره ای آلومینیومی از ترکیب تعداد پره، می توان توان گرمای مورد نظر متناسب با فضای مورد بحث را به دست آورد. به ترکیب چند پره رادیاتور، یک بلوک می گویند. در اکثر قریب به اتفاق موارد جنس رادیاتور های پره ای از آلیاژ های آلومینیومی می باشد. در رادیاتور های پره ای آلومینیومی امکان کاهش یا افزایش پره و در نتیجه افزایش بار گرمای بلوک رادیاتور، امکان تعویض پره های آسیب دیده و مقاومت بیشتر آلومینیوم نسبت به رادیاتور های پنلی در مقابل زنگ زدگی وجود دارد.

۳- رادیاتور قرنیزی:

سیستم گرمایش قرنیزی جایگزین قرنیز های متداول به کار رفته در ساختمان ها اعم از مسکونی و اداری و حتی تجاری شده و با ظاهر و ابعادی در حد قرنیز کاربری گرمایشی را نیز به قرنیز اضافه می نماید. عدم جاگیری و اشفال فضای محیط و اتاق و تاثیر نداشتن آن در چیدمان و دکوراسیون محیط داخلی و عدم نیاز به قرنیز کاری محیط داخلی و اتاق ها از مزایای رادیاتور قرنیزی است. در رادیاتور قرنیزی پوسته ای آلومینیومی شبیه به قرنیز تولید می گردد و با توجه به قابلیت شکل پذیری پوشش رنگ مقاومت و سختی آلومینیوم این امکان را به وجود می آورد که در یک رادیاتور طولی در پشت این پوسته قرار گیرد که جنس لوله ها هم مانند پوسته از آلومینیوم است.

سیستم گرمایش از کف

یکی از سیستم های گرمایشی که از دیرباز در ایران به کار گرفته شده است و گرمایش مطلوبی نیز به همراع داشته گرمایش از کف در گرمابه های عمومی بوده است.

در چند سال اخیر این سیستم به دلیل به کارگیری لوله های پلیمری رشد چشمگیری در صنایع و ساختمان های مسکونی و تجاری دارد.

در فرایند گرمایش از کف در حدود نیمی از انتقال گرما به صورت تابش انجام شده و مابقی از طریق رسانش وبه هوا منتقل می شود.در ساختمان هایی که دارای سقف بلند می باشند استفاده از این سیستم گرمایشی باعث کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در مصرف سوخت بیشتری خواهد شد.

عوامل موثر در سیستم گرمایش از کف:کاربری،اقتصاد،مولد گرما،آماده سازی کف،نوع لوله،کلکتور،سیستم کنترل.

سیستم مولد گرما در سیستم گرمایش از کف

مهمترین سیستم مولد گرما در گرمایش از کف عبارتند از

1)سیستم گرمایش از کف با جریان الکتریسیته:در این روش با قرار دادن سیستم های برقی با مقاومت بالا در کف فضای مورد نظر و عبور جریان الکتریکی ،گرمای ایجاد شده به کف اتاق منتقل میشود.

2)سیستم گرمایش از کف با آب گرم:در این سیستم گرمایشی آب گرم در لوله هایی که در کف ساختمان تعبیه شده به گردش در آمده و گرمای آب سبب گرم شدن کف می شود معمولا دمای اب گرم موجود در لوله ها بین 40 تا 50 درجه سلسیوس میباشد.آب گرم مورد نیاز گرمایش از کف را میتوان را به یکی از روش های زیر تامین نمود :

1)استفاده از پکیج دیواری

2)استفاده از دیگ با دمای کمتر از 50 درجه سلسیوس

3)سیستم انرژی خورشیدی

پکیج گرمایشی

پکیج گرمایشی دستگاهی است که آب گرم مورد نیاز برای تامین گرمایش محیط به وسیله پخش کننده های گرمایی (رادیاتور ها،فن کویل یا گرمایش از کف )و آب گرم بهداشتی برای مصارف روزمره از قبیل شستشو ، استحمام و… را فراهم میکند.

پکیج گرمایشی از چند نقطه نظر تقسیم بندی میشود: از نظر خروج و تخلیه محصولات احتراق

پکیج گرمایشی از نظر چگونگی خروج محصولات احتراق به دو دسته تقسیم می شوند:

الف)محفظه احتراق باز (بدون فن):در این نوع پکیج خروج محصولات احتراق به صورت طبیعی صورت میگیرد و هوای لازم برای احتراق از محلی که دستگاه نصب است تامین میشود.

ب)محفظه احتراق بسته( فن دار):در پکیج های فن دار با محفظه احتراق بسته خروج محصولات احتراق و مکش هوای مورد نیاز برای احتراق به صورت اجباری و به وسیله فن انجام میشود . این نوع پکیج ها در دو نوع وجود دارند1)پکیج های تک لوله دو جداره 2)پکیج دو لوله

نکات کاربردی در مورد دستگاه پکیج

الف)برچسب انرژی پکیج :در دستگاه پکیج برچب انرژی بر اساس میزان مصرف گاز و میزان مصرف برق دستگاه پکیج تعیین میشود.

ب)نشتی اب از رادیاتور ها:در صورت نشت از رادیاتور ها مرتب باید آب جدید وارد سیستم شود که رسوب گذاری را به شدت افزایش میدهد.

پ)باز و بسته کردن زیاد شیر آب گرم مصرفی:با هر باز و بسته کردن شیر اب گرم فرایند های زیادی در پکیج رخ میدهد که باعث استهلاک قطعات پکیج میشود .

ت)پایین اوردن تا حد امکان دمای رادیاتور ها:کاهش دمای رادیاتور ها علاوه بر صرفه جویی در انرژی خوردگی و رسوب گذاری را کاهش داده و عمر پکیج افزایش میابد.

کولر ابی

سرمایش تبخیری یک فرایند بسیار قدیمی است که منشا آن به هزاران سال قبل در تمدن های باستانی ایران و مصر باز میگردد ،از انجایی که بالا بودن نرخ تبخیر ،رطوبت نسبی هوا را افزایش میدهد بنابراین برای کارایی هر چه بهتر از سیستم های تبخیری در مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع سیستم تهویه مطبوع:سیستم اب و هوا،سیستم تمام هوا،سیستم تمام آب

بیشترین تاثیر در کاهش دمای هوا توسط کولر به سه عامل بستگی دارد :1-دمای هوای مربوط داخل ساختمان 2-رطوبت نسبی هوای ورودی 3-دمای هوای خشک داخل ساختمان.

طرز کار کولر آبی

آبی که یکنواخت از آب پخش کن ها پاشیده میشود،پوشال های کولر را به صورت پیوسته خیس نگه میدارد .وقتی بادزن حرکت می کند هوای بیرون از روی پوشال خیس میگذرد و باعث تبخیر بخشی از آب روی پوشال ها می شود،گرمای لازم برای تبخیر از هوا و باقیمانده آب گرفته میشود و در نتیجه هم هوا و هم آب خنک میشود . هوای خروجی از کولر آبی علاوه برخنکی از گرد و غبار نیز تصفیه شده و وارد اتاق میشود به همیثن دلیل چون روزنه های پوشال به خاطر الودگی به تدریج مسدود میشود ، میبایست پوشال ها در هر دوره تعویض گردد .

وسایل مورد نیاز هنکام نصب کولر:شناور ، کلید قطع و وصل برق،سرریز،پایه زیر کولر

رادیاتور حوله خشک کن

طراحی بیشتر حوله خشک کن ها به گونه ایی است که به راحتی روی دیوار نصب شوند و فضای زیادی را اشغال نکنند.نحوه کار حوله خشک کن.

کاربرد ها ومزایای حوله خشک کن :

1)مهمترین کاربرد حوله خشک کن به عنوان یک وسیله گرمایشی گرم کردن فضا است .

2)این دستگاه میتواند با دمای مشخص و کنترل رطوبت فضا از رشد قارچ ها و کپک ها جلوگیری کند.

3)امکان هواگیری سیستم گرمایش به وسیله حوله خشک کن به دلیل بالاتر بودن نسبت به بقیه رادیاتور های نصب شده

4)به دلیل محیط حمام و جلوگیری از کثیف کاری های انجامی حین هواگیری بهترین مکان و وسیله برای هواگیری میباشد.

انواع حوله خشک کن از لحاظ عملکرد

1)حوله خشک کن هیدرونیکی

2)حوله خشک کن الکتریکی

انواع حوله خشک کن از لحاظ جنس

1)حوله خشک کن شیشه ایی

2)حوله خشک کن استیل یا فولادی

ارتفاع حوله خشک کن از کف

هنگام نصب حوله خشک کن یکی از مواردیکه اهمیت بسیاری دارد ارتفاع استاندارد نصب حوله خشک کن میباشد ارتفاع نصب حوله خشک کن از کف بهتر است 90 تا 120 سانتی متر باشد البته ابعاد حوله خشک کن در اندازه ارتفاع حوله خشک کن از کف تاثیر گذار است.شیر رفت و برگشت حوله خشک کن بر خلاف بقیه رادیاتور ها پایین ان نصب میشود .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *